با درمان خانگی سوختگی زبان و پوست آشنایی دارید؟ آیا تا به حال در حال مزه مزه کردن قهوه داغ و یا چای با عجله دچار سوختگی زبان شده اید؟ ما مطمئنیم که شما هم نیز چنین تجربه ای را داشته اید. سوزاندن زبان یک چیز بسیار رایج است و همه ما با این موضوع مواجه هستیم. وقتی یک نوشیدنی داغ – چای – قهوه – سوپ و یا هر غذای دیگری می خورید ممکن است دچار سوختگی زبان بشوید. در این مقاله از بخش طب سنتی موزیک دان به بررسی درمان خانگی سوختگی زبان و دست می پردازیم.

انواع سوختگی زبان

سوختگی زبان دو نوع است:

  • سوختگی ناشی از گرما
  • سوختگی ناشی از مواد شیمیایی

سوختگی زبان

سوختگی با گرما زمانی اتفاق می افتد که شما غذا و یا چیز دیگری که داغ است را مصرف می کنید اما سوختگی دوم که بسیار دردناک تر است زمانی اتفاق می افتد که با برخی از مواد شیمیایی خطرناک زبانتان را بسوزانید. هر دو سوختگی متفاوت هستند و باید متفاوت رفتار شوند.

درمان خانگی سوختگی زبان با یخ یا بستنی

داشتن چیزی خنک و یا قرار دادن مقداری یخ روی سوختگی، باعث تسکین فوری و کاهش التهاب خواهد شد. سرما، سوختگی زبان را تسکین خواهد داد و از آسیب بیشتر به بافت آن جلوگیری خواهد کرد. همچنین باعث مرطوب شدن دهان شما خواهد شد. یک مکعب یخ را در دهان خود قرار دهید و یا کمی بستنی بخورید. شما هم چنین می توانید کمی عصاره آب میوه و یا آب سرد برای تسکین درد خود بنوشید.

درمان خانگی سوختگی زبان با عسل

عسل حاوی خواص ضد التهابی و ضد میکروبی است که می تواند به تسکین دادن احساس سوزش کمک کند. یک قاشق عسل در دهان خود بگذارید و قبل از بعلیدن آن را کمی در دهان نگه دارید. این کار را دو – سه بار برای تسکین فوری تکرار کنید. اما شما باید از دادن عسل به کودکان زیر ۱۲ ماه اجتناب کنید چون می تواند برای آن ها خطرناک باشد.

درمان خانگی سوختگی زبان با ماست

این فراورده تخمیری، یکی از بهترین روش های خانگی برای درمان سوختگی زبان است. آن هم یک اثر تسکین دهنده و خنک کننده دارد. بعد از سوختگی زبان یک قاشق پر از ماست بخورید ولی قبل از قورت دادن آن مدتی ماست را در دهان خود نگه دارید.

سوختگی زبان

درمان خانگی سوختگی زبان با شکر

کمی شکر روی زبان خود بریزید و بگذارید حل شود. هنگامی که شکر بر روی زبان شما می نشیند، درد به طور خودکار از بین خواهد رفت. درمان به وسیله شکر باعث افزایش حس چشایی شما خواهد شد.

درمان خانگی سوختگی زبان با آلوئه ورا

آلوئه ورا یک درمان خانگی عمومی برای درمان انواع مختلف سوختگی و جراحات است. کمی ژل آلوئه ورا خالص (استخراج شده از برگ ها) روی زبان خود بمالید و درد بلافاصله برطرف خواهد شد. ژل آلوئه ورا، سلول های آسیب دیده را تسکین می دهد و درد و التهاب را کاهش می دهد. مطالعه ای که در سال ۲۰۰۷ منتشر شد نشان داد که ژل آلوئه ورا می تواند برای درمان هر دو نوع سوختگی های درجه اول و دوم به کار رود.

درمان خانگی سوختگی زبان با نعناع

نعناع می تواند ناحیه سوختگی شما را خنثی کرده و التهاب را کاهش دهد. نعناع به خاطر خواص ضد باکتری اش مشهور است که می تواند مانع از آسیب بیشتر به این ناحیه شود. شما می توانید خمیر دندان نعناع را بر روی سوختگی خود بمالید و یا می توانید از چای نعناع خنک و یا از آدامس نعناع استفاده کنید.

سوختگی زبان

مواردی که باید در مورد سوختگی زبان در ذهن داشته باشید

-مایع داغ مصرف نکنید چون ممکن است سوزش شما را تحریک کند.

– از مصرف غذاهای اسیدی و میوه های مرکبات پرهیز کنید.

– از غذاهای تند دوری کنید چون باعث تحریک می شوند.

– مراقب بهداشت دهان خود باشید.

– برای افزایش اطمینان، با پزشک خود مشورت کنید.

درمان خانگی سوختگی پوست

سوختگی در طول پخت وپز بسیار رایج است و می تواند برای بهترین افراد زندگی ما نیز اتفاق بیفتد. این مسئله خیلی دردناک است و حتی می تواند باعث عفونت پوست شود.

هر وقت که یک سوختگی شدید و یک درد سوزناک داشته باشید، یک سیگنال از پوست شما برای التیام و راه اندازی فرآیند التیام به مغز ارسال می شود. در اینجا برخی کارهای اضطراری که باید انجام دهید تا از پوست خود در مقابل یک حادثه آشپزی نامناسب محافظت کنید آورده شده است.

آب سرد برای محافظت:

اول از همه، شما باید دست خود و یا قسمت آسیب دیده را زیر آب سرد قرار دهید. این کار اساسا سوزش را خنثی خواهد کرد. اولین غریزه ما این است که اجازه دهیم منطقه سوختگی خنک شود و اجازه ندهد چیزی در تماس با ناحیه آسیب دیده رخ دهد اما بر عکس، سرد کردن سریع آن فقط به سوختن آسیب می زند. به جای آن، آن را زیر آب سرد و یا یک بسته یخ قرار دهید.

هر تکه پارچه و یا پارچه ای را که به ناحیه سوختگی چسبیده شده بردارید. این کار باعث می شود که شما شدت سوختگی را ارزیابی کنید و ببینید که بعد چه کاری باید انجام شود.

سوختگی زبان

سوختگی را شناسایی کنید

سپس میزان سوختگی را مشخص کنید. در حالی که سوختگی باید تحت نظارت متخصص درمان شود، کاری که شما واقعا می توانید در خانه انجام دهید این است که تشخیص دهید سوختن چه قدر بد است.

اگر سوختگی در نقطه حساسی است که دارای رنگ قرمز است اما تاول نمی زند، احتمالا یک سوختگی درجه اول است. با این حال، اگر سوختگی شروع به پوسته پوسته شدن و یا معلوم شدن پوست زیر آن شود، باید نگران این موضوع شد.

پس از آن چه باید کرد؟

در حالی که سوختگی های درجه اول را می توان به راحتی با استفاده از داروی OTC برای تسکین درد و اعمال بسته های یخ درمان کرد، سوختگی های شدید که نیاز به مشورت دارند باید مورد توجه قرار گیرد. سوختگی معمولا زمانی شدید می شود که یک کاسه آب داغ را رها کنید و یا در بدترین حالت، مقدار زیادی روغن روی خودتان بریزید. مالیدن آلوئه ورا طبیعی نیز می تواند به درمان سوزش کمک کند.

برای سوختگی درجه دوم و سوختگی های درجه سوم، تمیز کردن زخم مهم است. بنابراین بهتر است که بدون هیچ تاخیری به آن رسیدگی کنید.

برچسب ها :

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای موزیک دان محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.