آیا می دانید چه کارهایی باعث آسیب رسیدن به پاها می شود؟ ساده ترین آسیبی که به پاها می تواند وارد شود گرفتگی عضلات پا می باشد که می تواند کارهای روزمره را با اختلال همراه کند. یکی از دلایل شایع آسیب رسیدن به پاها ورزش کردن و تصادفات می باشد. در این مقاله از بخش پزشکی موزیک دان به بررسی دلایل آسیب رسیدن به پاها و ۹ کاری که باعث آن می شود می پردازیم.

آسیب رسیدن به پاها

حال با هم به بررسی ۹ کاری می پردازیم که باعث آسیب رسیدن به پاها می شوند.

آسیب رسیدن به پاها

۱- آسیب رسیدن به پاها – گرفتگی پا

سالن های پدیکور می توانند پاهای شما را درمان کنند اما گاهی باعث عفونت می شوند حتی اگر از حوله شخصی خودتان استفاده کرده باشید. زیرا در حوضچه هایی که پای  خود را قرار می دهید ممکن است که باکتری ها از طریق زخمی سطحی وارد پوست تان شوند. برای محافظت از پاها و زیر ران ها، اگر دچار زخم یا خراش شده اید پدیکور را متوقف کنید. همچنین ۲۴ ساعت بعد از واکس، اصلاح یا استفاده از کرم های موبر استفاده کنید.

۲- ورزش زیاد و زود هنگام

دغدغه های و نگرانی های آخر هفته باعث می شوند که در انجام زیاد تمرینات و ورزش ها زیاده روی شود و سرعت تمرین کردن ها را بالا ببرد. می توانید به استرس خود پایان دهید. یک شکستگی کوچک یا حرکت بد در فوتبال یا هر ورزش دیگری نه تنها درد ناک است بلکه ترکی بر روی استخوان ایجاد خواهد کرد. شکستگی ها بین ۶ تا ۸ هفته زمان نیاز دارند تا بهبود پیدا کنند. ممکن است که نیاز به گچ یا آتل داشته باشید. در نظر داشته باشید اگر دوستتان شما را به یک دو ماراتون دعوت کرد نباید بیشتر از ۵ کیلومتر بدوید زیرا با این کار به خود آسیب وارد می کنید.

۳- آسیب رسیدن به پاها با چاقی بیش از حد بدن

افراد چاق و کسانی که دچار اضافه وزن هستند نسبت به افرادی که وزن نرمالی دارند بیشتر از درد پا رنج می برند. دلیل آن بسیار واضح است وزن زیاد به معنی فشار زیاد بر پاها است. درست است؟ درستی این قضیه ممکن است که به این سادگی ها نباشد. محققان توصیه کرده اند که جرم بیشتر چربی، وزن بیشتری خواهند داشت و درد بیشتری را ایجاد خواهند کرد. تئوری این است که بافت های چربی باعث ایجاد التهاب و دیگر مشکلات می شوند که خود موجب تخریب بافت های پا می گردنند.

۴- سیگار کشیدن

عادت به سیگار کشیدن نه تنها به ریه ها و قلب آسیب وارد می کند بلکه می تواند دیگر مشکلات را برای سلامتی ایجاد کند. سیگار شمار در معرض بیماری های دیگر قرار می دهد. باعث التهاب رگ های خونی و لخته شدن خون در آن می شود که درد زیادی را در دست ها و پاها ایجاد می کند. مکن است که زخم در دست و پاها به وجود آید و بافت های این نواحی را از بین ببرد. تنها را متوقف کردن این بیماری که قانقاریا نامیده می شود، ترک سیگار کشیدن است.

۵- بیماری های عروقی

سیگار کشیدن شما را بیشتر مستعد بیماری عروقی خواهد کرد. بیماری که جدی که تاثیر زیادی بر پاها می گذارد. در این حالت عروق باریک می شوند و در نهایت پاره و خون ریزی داخلی اتفاق می افتد. درد ران ها یک نشانه رایج آن است اما فقدان جریان خون باعث زخم شدن پا و انگشتان می شود که غیر قابل درمان است. در شرایط حاد تر قانقاریا و قطع عضو اتفاق خواهد افتاد.

آسیب رسیدن به پاها

۶- آسیب رسیدن به پاها با کفش های پاشنه بلند

قطعا نیازی به گفتن این حرف نخواهد بود که کفش های پاشنه بلند چقدر برای پاها مضر هستند. حتی استفاده از آن ها برای یک شب می تواند تاثیر بد خود را روز بد نشان دهد. تحقیقات نشان داده اند که کفش های پاشنه بلند باعث:

  • سفت و سخت شدن تاندون آشیل می شوند.
  • پاها و زانوها دچار کشیدگی می شوند.
  • درد در ناحیه پاها و سرگیجه ایجاد می کنند.

۷- صندل های ابری و نازک

استفاده از صندل های ابری به دلیل گرمای هوا حقیقتی است که نمی شود از آن چشم پوشید. صندل ها برای پوشیدن راحت هستند، هزینه زیادی لازم ندارند. اما کفش های طبی برای پاها بهتر هستند. پوشیدن صندل ها برا مدت زمان زیاد موجب:

  • تغییر رنگ پاها می شود زیرا حفاظ زیادی ندارد
  • موجب ایجاد درد در کف پاها می شود زیرا سطح صافی دارد.
  • چون انگشتان تلاش می کنند که صندل از پا خارج نشود موجب التهاب تاندون ها می گردد.

۸- مصرف الکل

الکل یک سم برای اعصاب محسوب می شود و می تواند به مرور زمان اعصاب موجود در پاها را از تخریب کند. موجب ایجاد حس سوزش می شود. گاهی علت این امر چیز دیگری است مثل کمبود ویتامین بخصوص ویتامین B که در افراد الکلی بسیار کم است.

۹- آسیب رسیدن به پاها با بد کوتاه کردن ناخن ها

انگشتان پاها را همانند انگشتان دست تمیز کنید و ناخن ها را تا اندازه مناسب کوتاه کنید. بلند بودن بیش از اندازه ناخن های پا باعث می شود که ناگهان در اثر برخورد با شی بشکند. کوتاه کردن بیش از اندازه نیز باعث می شود که دیگر رشد نکنند. چگونه؟ وقتی که ناخن ها بی اندازه کوتاه باشند کفش با ناخن فشار وارد می کند و آن ها را وارد بافت انگشت می کند. یک راه دیگر برای جلوگیری از عدم رشد ناخن ها این است که ناخن ها را به صورت حلالی نچینی و بگذارید که به طور مستقیم رشد کنند.

برچسب ها :

برچسب ها

تمامی حقوق مطالب برای موزیک دان محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع می باشد.